Opisz zjawisko zorzy polarnej

Pobierz

Zjawisko to nie zostało dotychczas nigdzie opisane, więc nagrania zostały wysłane do fizyków z Uniwersytetu Helsińskiego.. Zjawisko to na półkuli północnej nazywane jest Aurora borealis (od mitologicznej bogini świtu Aurory oraz boga wiatru północnego Boreasza), a na południu Aurora australis.Zorza polarna kiedy jej szukać?. Jednak w całej historii zorza polarna zawsze była ważniejsza.Noc polarna jest zjawiskiem występującym w obszarach podbiegunowych.. Fala magnetyczna, czyli tak zwany wiatr słoneczny, spowodowany eksplozją dociera do Ziemi pod postacią spektakularnych pasm światła ukazujących się na niebie, zmieniając przy tym barwę od jasnozielonej po intensywny fiolet.Z drugiej strony Innuici z wyspy Nunivak postrzegali zorzę na odwrót - jako duchy morsów bawiących się ludzką czaszką.. Magiczny lis zamiatał nim śnieg z powrotem do nieba.Czasami towarzyszą temu rozbłyski w kształcie płomieni - najbardziej fascynujące zjawisko zorzy polarnej.. Zorza to naturalne zjawisko świetlne, zależne od aktywności słonecznej, w związku z tym bardzo ciężko jest dokładnie określić czas kiedy będzie widoczna.. Polega na świeceniu cząstek silnie rozrzedzonego powietrza jonosfery, spowodowanym bombardowaniem górnych warstw atmosfery protonami i elektronami o dużej prędkości wyrzucanymi przez .Zamiast świecić pionowo, jak dotychczasowo obserwowane zorze polarne, światła obserwowanej zorzy rozciągały się po niebie poziomo..

Mówiono, że to zjawisko na niebie zapowiada wojnę lub inne wydarzenia.

Na tych wysokościach nie występują już żadne zjawiska, które miałyby wpływ bezpośrednio na pogodę.Pracownikom norweskiego obserwatorium udało się zarejestrować niesamowite ujęcia zorzy polarnej.. Zorza polarna - zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne.. Sufit zastąpiono szklanym sklepieniem, a wnętrze zaopatrzono w saunę dymną.. [potrzebny przypis]Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają .Zorza polarna - świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej występujące w strefach podbiegunowych.. Zorza polarna rozciąga się czasem na tysiące kilometrów wokół kuli ziemskiej od obu biegunów.. Pradawna fińska historia głosi, iż zorza polarna była nazywana Lisim Ogniem.. W fińskiej Laponii powstał hotel (domy imitujące igloo), w którym zorzę można podziwiać na leżąco.. Wszystkie jednak pokazują, że od zawsze zastanawiano się, czym jest i jak powstaje zorza polarna.. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób "ściga" zorze polarne, a biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy, które podporządkowane są obserwacji świateł północy.Zjawisko zorzy polarnej występuje na wysokościach, gdzie występuje silne rozrzedzenie powietrza..

I choć to niezwykłe zjawisko wygląda jak czary, to opiera się na fizyce.

W mroźny wieczór, w lutym 1997, prawie całe Północne Miasto wyległo nad zamarzniętą zatokę Yellowknife, Wielkiego Jeziora Niewolniczego, w północnych obszarach Kanady.. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s .. Jednak, na podstawie dostępnych informacji i monitorowania aktywności słońca, pewne przybliżone prognozy są dostępne (więcej o tym poniżej).Zorza polarna Aurora borealis Aurora australis Zorza polarna wokół bieguna południowego zarejestrowana 11 września 2005 przez satelitę NASA IMAGE Zjawiska w magnetosferze Ziemi Zorza polarna nad południowym Oceanem Indyjskim widziana z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) - zjawisko świetlne obserwowane na wysokich .Obserwacje nieba arktycznego pozwoliły wykryć i opisać zupełnie nowy typ zorzy polarnej.. W tym czasie Słońce znajduje się poniżej linii horyzontu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, co trwa określoną ilość dni w ciągu roku.. Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) - zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym)..

I tak właśnie udało odkryć się nowy typ zorzy.Zorza polarna - fakty i mity.

Z KRAINY ZORZY POLARNEJ.. Na wysokości 50 kilometrów ciśnienia osiąga wartość tylko 1 hektopaskala (1 hPa).. Kolor zorzy zależy od wysokości na której następuje wzbudzenie atomów i od rodzaju atomu.zorza polarna-zjawisko świetlne występujące na wysokości od 100 do 400 km (wyjątkowo ok. 1200 km) nad obszarami dużych szerokości geograficznych.. Nazwa wywodziła się od magicznego lisa, którego zadaniem było zamiatanie śniegu do nieba.Zorza polarna to charakterystyczne świecenie górnej warstwy atmosfery w okolicach arktycznych i antarktycznych.. To tylko kilka z wielu mitów krążących na temat tego zjawiska.. Jest jednak dość cienka, bo ma zaledwie około 100 metrów grubości.Zorza polarna nad Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie Zorze występują na wysokości 70-300 km, chociaż czasami sięgają 1000 km.. Ze względu na kilka czynników noc polarna nie jest aż tak mroczna, jak zwyczajna noc.Zorza polarna to efektowne, nieco magiczne zjawisko, które pojawia się przede wszystkim na północ za kołem podbiegunowym.Najczęściej można ją zaobserwować w styczniu, jednak w rzeczywistości nigdy nie ma pewności, czy na pewno się pojawi.Galileusz opisał zdarzenie i nadał mu łacińską nazwę Aurora Borealis..

W ten sposób fenomen, który znamy pod nazwą zorzy polarnej, to nic innego jak "świt północy".Termosferze.

Według jednej z fińskich legend, zorza polarna była "lisim ogniem".. Na ciemnym niebie nad biegunami najczęściej w odległości 20 - 25 stopni od bieguna geometrycznego Ziemie zorza rozświetla niebo tworząc różne formy.Kiedy zorze polarne widziane są z bieguna północnego, nazywane są zorzy polarnej, a kiedy są widziane z półkuli południowej - zorzy południowe.. Fakt, iż zorza polarna jest związana z polem magnetycznym Ziemi, nie wyjaśnia jeszcze przyczyn jej powstawania.. Podziwiający jej jasne, pulsujące barwy Arystoteles stwierdził, że powietrze zmienia się w płynny ogień.Zjawisko zórz polarnych to prawdziwy spektakl, który za każdym razem zapiera dech w piersiach i nigdy się nie nudzi.. 15.Z KRAINY ZORZY POLARNEJ.. Pierwszy człon nawiązywał do imienia rzymskiej bogini jutrzenki - Aurory, drugi człon do imienia greckiego boga północnego wiatru - Boreasza.. W Skandynawii świetlne zjawiska na niebie były ważnym elementem wierzeń, mitów oraz legend ludów zamieszkujących rejony Północy.. Cechy obu są takie same, ponieważ powstają w ten sam sposób.. Nietypowe zjawisko jako pierwsza zaobserwowała Jennifer Briggs, studentka fizyki na kalifornijskim Uniwersytecie Pepperdine orazZjawisko zorzy polarnej jest powodem wzmożonej turystyki na terenach jej występowania.. Jest ona charakterystyczna dla obszarów arktycznych i antarktycznych.. Naukowcy odkryli, że niespotykana dotąd zorza polarna nie powstaje przy udziale wiatru słonecznego, lecz w wyniku nagłej kompresji ziemskiego pola magnetycznego.. Nagranie pochodzi z wyspy Senja, drugiej co do wielkości w Norwegii, którą oblewa od zachodniej strony Ocean Arktyczny.. Obecnie wiemy skąd bierze się zorza polarna, jednak w dawnych czasach jej widok budził wielkie zdumienie.. Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje w pobliżu biegunów magnetycznych.. To tu znajduje się miejsce do obserwacji tego efektownego zjawiska.. Na nagraniu widać niebo nocą, mieniące się intensywnymi barwami - kolorem zielonym, granatowym .Zorza polarna - kiedy obserwować zorzę?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt