Streszczenie krotkie uo adis

Pobierz

Była oddana wraz z matką i służącym Ursusem.. 2.Pisarz interesował się kulturą rzymską.. Dobrze wiedzieć Tytuł powieści pochodzi od napisu "Domine, quo vadis" ( Dokąd idziesz, Panie?. Odwiedza go Marek Winicjusz, jego siostrzeniec.. Petroniusz budzi się w południe, zmęczony ucztą Nerona, na której spędził całą noc.. W formie książkowej ukazała się w 1896 r. Quo vadis znaczy "dokąd idziesz".. Powrót Marka Winicjusza do Rzymu z kampanii wojennej.. był laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1905 r.Mimo iż na chrzcie otrzymał imię Urban, wszyscy mówili do niego Ursus.. Trudno było mu opuszczać ten dom ponieważ jego cierpienie tutaj było rozkoszą.Streszczenie wydarzeń w powieści "Quo vadis" 1.. W ogrodzie Ligia i Akte spotykają orszak Poppei.Winicjusz przybywa do Rzymu po długim pobycie w Armeni.. Przez pewien okres przebywa w domu Placjiusza, gdzie poznaje Ligię.. Zrozpaczona Ligia nie chce zostać nałożnicą Winicjusza i postanawia uciec.. Ogólna charakterystyka bohaterów Quo vadis.. Oboje traktowali ją jak własną córkę.Pijany Marek usiłuje pocałować Ligię, lecz Ursus siłą odbiera mu zakładniczkę.. Często też podróżował do Rzymu i tam wędrował po katakumbach.. Z początku rozmawiają o krainach, które Winicjusz poznał podczas ostatniej wojny, jednak młodzieniec w końcu wyznaje, że zakochał się.Streszczenie.. Marek Winicjusz był jednym z rzymskich żołnierzy..

Quo vadis - streszczenie w pigułce.

Do rodzinnego domu przyjeżdża ze szkół w Wilnie na wakacje młody Tadeusz.. Winicjusz i Petroniusz - spotkanie i rozmowa o Ligii.. Wściekły Winicjusz szuka jej bez skutku.Treść Grafika Filmy.. Do Petroniusza, zmęczonego po wieczornej uczcie u Nerona, przybywa bratanek Marek Winicjusz.. Autor: Henryk Sienkiewicz - prozaik, przedstawiciel pozytywizmu żyjący w latach .. Nazajutrz wieczorem Winicjusz posyła po nią lektykę, a sam czeka w odświętnie przystrojonym pałacu.. Po śmierci kobiety i jej męża, gdy wojna dobiegła końca, Ursus został sługą małej królewny Ligii.. Z dnia na dzień narastała w nim coraz większa miłość do antyku.. Ursus udaje się do biskupa chrześcijan, aby ten pomógł mu w odbiciu dziewczyny.. Akcja epilogu przypada na 68 rok naszej ery, a więc rok śmierci cezara Nerona.. Olbrzymi Ursus oswobadza przerażoną Ligię z rąk Winicjusza.. Petroniusz obiecał wstawić się za nim u Aulusa Placjusza, by mógł wydać mu Ligię.. Charakterystyka Ligii.. Akcja utworu rozgrywa się od 63. do 66. roku naszej ery.. Quo vadis - bohaterowie.. Obietnica Petroniusz, że pomoże Markowi zdobyć Ligię.. Autor, czas i miejsce akcji, rodzaj i gatunek literacki, motywy, bohaterowie (charakterystyka), plan wydarzeń.. Akcja utworu rozpoczyna się gdy Petroniusza odwiedził Marek Winicjusz.Winicjusz opowiadał przyjacielowi o spotkaniu z Ligią..

Quo vadis - streszczenie szczegółowe.

Winicjusz mówi wujowi, że zakochał się w Ligii, wychowanicy Aulusa Placjusza.. Autorem powieści jest Henryk Sienkiewicz.. Ligia wzięta niegdyś jako zakładniczka ze swoim plemieniem, mieszkała u Aulusa Placjusz i jego żony Pomponii Grecyny.. ), znajdującego się na kapliczce w Rzymie przy Via AppiaStreszczenie krótkie.. Szczegółowy plan wydarzeń "Quo vadis".. Cechy powieści historycznej.. Nogi drżały mu jak przed żadną bitwą, zdołał jednak wykrztusić z siebie jakieś słowa.. Dzień zaczyna od zabiegów kosmetycznych.. Opowiadał o tym, że wraca z Azji i że w tym domu znalazł opiekę po tym jak wybił sobie rękę.. Question from @Nadia3x - Szkoła podstawowa - PolskiStreszczenie krótkie Pan Tadeusz AdamaMickiewicza: Kiedyś był sługą żony króla Ligów.. Dziewczyna nie chce trafić w ręce Marka, więc Ursus wraz z chrześcijanami uwalnia ją w drodze do domu Winicjusza.. Bez opamiętania zakochał się od pierwszego wejrzenia w Kalinie, córce wodza Ligów.. Charakterystyka Marka Winicjusza.Henryk Sienkiewicz Quo Vadis - opracowanie lektury.. Po jakimś czasie trafił z nią do domu Pomponii Grecyny, gdzie poczuł się jak w domu i zajął.. więcej.1..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt